Okna a letní/zimní režim - pravda nebo mýtus?
Často se u našich zákazníků setkáváme s dotazem, že od známého, nebo v nějakém kutilském pořadu slyšeli o nutnosti, každoročně "přepínat" nastavení oken mezi zimním/letním režimem a jak to tedy je. Nejčastějším argumentem bývá, že v létě není nutno, aby okna maximálně těsnila a nižším přítlakem šetříme těsnění a kování. To je sice částečně pravda, ale má to svá úskalí.
Jak to tedy je? "Přepínat či nepřepínat?"
Přenastavování oken mezi letním a zimním režimem je mezi lidmi již takovým zažitým mýtem. Moderní celoobvodová kování dnešních oken samozřejmě disponují možností regulace přítlaku mezi okenním křídlem a rámem, ale toto nastavení primárně neslouží k "přepínání" mezi výše zmíněnými režimy, nýbrž k plynulému nastavení přítlaku v rámci celkového seřízení okna. Jestliže v letním období stáhneme přítlak na minimum, dosáhneme sice do jisté míry menšího namáhání těsnění, zároveň se ale značně zvýší hlučnost pronikající do interiéru a při špatném počasí může okny profukovat a v horším případě i zatékat. Naopak, nastavíme-li v zimě přítlak na maximum, dochází ke zbytečnému namáhání těsnění a celoobvodového kování, nebo v případě, že máte okna novějšího data výroby a těsnění ještě není "vymačkané" může vlivem extrémního namáhání dojít k poškození převodového mechanismu, nebo jiné části kování. Okna by teda měla být seřízena tak, aby těsnila stále a přítlak nastaven s citem, aby při manipulaci s kličkou nebylo nutné vyvíjet nadměrnou sílu.

Kdy tedy přítlak seřizovat?
Výrobci oken předepisují servisní interval, kdy by jednou za rok, ideálně na podzim nebo na jaře, mělo dojít k promazání všech pohyblivých částí a kontrole seřízení včetně správné těsnosti okna. Při této kontrole v rámci celkového servisu se provádí i případná úprava nastavení přítlaku uzavíracích bodů. Čím jsou okna starší a těsnění opotřebovanější, tím větší přítlak bude nutné nastavit. Když se dostaneme do bodu, kdy i přes maximální přítlačnou sílu jde okenní kličkou manipulovat velice zlehka a kolem okna je znát citelný chlad, pravděpodobně je dorazové těsnění u konce své životnosti a říká si o brzkou výměnu.
Závěrem
I přes to, že někteří výrobci celoobvodových kování změnu zimního a letního režimu sami propagují, je potřeba si uvědomit, že onen výrobce primárně neví v jakém okenním profilu s jakou výškou a tuhostí těsnění bude jeho kování instalováno a proto je takovéto plošné doporučení zavádějící. My dle našich dlouholetých zkušeností doporučujeme dodržet pravidelný servisní interval a v případě, že vše funguje a správně těsní do nastavení oken zbytečně nezasahovat.